Święto Matematyki w PG3 w Brzegu
autor: admindata: 14.03.2017
Każdy uczeń kończący drugą klasę gimnazjum  wie , że marca  czternastego  to szczególny dzień w roku  - Międzynarodowy Dzień Liczby Pi.  Przybliżenie liczby pi wynosi 3,14 ( 3- marzec , 14 dzień).
Każdego roku w ten właśnie dzień staramy się pokazać naszym gimnazjalistom piękno i  moc królowej nauk – matematyki. W poprzednich latach zorganizowaliśmy m. in.  konkurs  gier logicznych, matematyczny konkurs 1 z 10,  popołudniową lekcję matematyki , która trwała 3,14 godziny lekcyjnej ( jeśli  czytelnik jest  biegły  w rachunkach , to może  policzyć ile minut trwała ta lekcja).
W tym roku przyszedł czas na labirynty i zagadki lateralne.  Na podwórku szkolnym podczas przerw uczniowie mogli  przemierzać labirynty, które uczennice klasy 3b narysowały kredą (  w jednym labiryncie można  było skręcać tylko w prawo). Ciekawe to były przerwy  - młodzi ludzie dyskutujący zawzięcie, stawiający czoło logicznemu problemowi .
 Zagadki lateralne to tak skonstruowane łamigłówki, aby skierować nasz umysł na "ślepą uliczkę", która nie zawiera rozwiązania. W ten sposób można łatwo sprawdzić, czy nasz umysł pracuje jednotorowo. Jeśli tak, to po prostu nie rozwiążemy takiej zagadki, zasugerowani kierunkiem myślenia podsuniętym przez zagadkę. Jednakże po przedstawieniu nam rozwiązania będziemy zdumieni, że na taką odpowiedź  nie wpadliśmy - przecież jest to takie oczywiste!
Łamigłówka  lateralna zawisła na drzwiach każdej pracowni ( oczywiście na każdych drzwiach inna zagadka). Każda zagadka miała nadany numer  np. numer zagadki to liczba przekątnych kwadratu lub numer zagadki to liczba osi symetrii ośmiokąta foremnego itd. Na gazetce na korytarzu szkolnym  były podane odpowiedzi do wszystkich zadań. Zatem jeśli ktoś chciał sprawdzić poprawność swojej odpowiedzi musiał najpierw odszyfrować numer zagadki.
Łamigłówki były nietypowe uczniowie  chętnie je czytali i starali się  dociec przyczyny ( niektórzy nie dostrzegali tu matematyki), a przecież myślący uczeń, analizujący zadanie i szukający rozwiązania to przecież  IDEALNY UCZEŃ!!!
W tym roku Dzień Liczby Pi w PG3 przygotowały panie: Barbara Dacyszyn i Jolanta Kopij. Poniżej prezentujemy jedną z zagadek lateralnych ( kto chce sprawdzić poprawność rozwiązania  to proszę  zaznaczyć  myszą tekst, jaki znajduje się pod zagadką  (ma kolor biały i zmienić kolor czcionki  na  czarny). Pojawi się  wtedy odpowiedź.
Pewien facet w środku nocy nie mógł zasnąć. Wziął telefon, wykręcił numer ale zanim ktokolwiek odebrał, odłożył słuchawkę i od razu zasnął. Wyjaśnij to!
Uległa zmianie aktualna strona internetowa szkoły