III miejsce na konkursie wojewódzkim OMTTK
autor: admindata: 06.05.2017
W dniach od 28 do 29 kwietnia 2017 roku drużyna reprezentująca Publiczne Gimnazjum nr 3 w Brzegu w składzie: Karolina Rosak, Daria Warchał i Natalia Pluta pod opieką Barbary Dacyszyn wystartowała w finale wojewódzkim Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego. Organizatorem turnieju od kilku lat jest PTTK Oddział Sudetów Wschodnich w Prudniku.
Trudno uwierzyć, że OMTTK organizowany jest od 1972 roku. Konkurs nie należy do łatwych, ponieważ składa się z siedmiu konkurencji, w których trzeba się wykazać wiedzą z wielu dziedzin, a także kondycją fizyczną oraz umiejętnościami traperskimi.
Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych – poranny atak zimy w piątek i ciężkich warunków na drodze Nysa - Prudnik, do schroniska w Wieszczynie dotarło dziesięć drużyn. Po krótkim powitaniu młodzi turyści przystąpili do części teoretycznej konkursu, która miała charakter testu składającego się ze 100 pytań obejmujących zagadnienia: krajoznawcze dotyczące województwa opolskiego i podkarpackiego, turystyczne (w tym historii PTTK), topograficzne, bezpieczeństwa o ruchu drogowym i udzielania pierwszej pomocy. Następnie zespołowo startowali w konkurencjach dotyczących znajomości piosenek turystycznych, określania azymutu i pracy z mapą Bieszczad, którą każda drużyna musiała przywieźć ze sobą. Jeszcze przed godziną czternastą uczestnicy imprezy zmierzyli się z pokonaniem rowerowego toru przeszkód i udzielali pierwszej pomocy z wykorzystaniem wyposażenia apteczki w groźnych, ale na szczęście pozorowanych przez wolontariuszy PCK, wypadkach. O godzinie 16 uczniowie sprawdzili swoje umiejętności praktyczne podczas marszu na orientację. Wszyscy uczestnicy uznali, że jest to ich ulubiona konkurencja i pomimo leżącego w górach śniegu, padającego deszczu i chłodu wszystkie drużyny wracały do schroniska z uśmiechem na twarzy.
Rywalizacja między zespołami przebiegała w miłej i życzliwej atmosferze. Była to okazja do nawiązania nowych znajomości, wymiany doświadczeń szkolnych wśród młodzieży z innych szkół i ich opiekunów. Nasza drużyna zajęła w ogólnej klasyfikacji III miejsce w województwie w kategorii szkół gimnazjalnych z czego jesteśmy bardzo dumni.
Barbara Dacyszyn
Uległa zmianie aktualna strona internetowa szkoły